74 666-96-16 psp1swiebodzice@wp.pl

19 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w Akcji Żonkile zorganizowanej przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Co roku uczniowie warszawskich szkół  aktywnie włączali się w akcje, by na ulicach  stolicy rozdawać papierowe żonkile. Te żółte kwiaty są  symbolem pamięci o powstaniu. W innych miastach szkoły oraz biblioteki również brały udział w akcji, sadzono żonkile, na lekcjach omawiano zagadnienia związane z wojną. W tym roku ze względu na pandemie wszelkie działania zostały przeniesione do Internetu. Organizatorzy  przygotowali  dla  nauczycieli mnóstwo materiałów edukacyjnych do wykorzystania. Między innymi są to: nagrania słuchowisk, filmy, opowiadania, scenariusze zajęć wraz z kartami pracy oraz szablony żonkili. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach przeprowadzonych zdalnie przez wychowawców klas. Tematem lekcji była II wojna światowa.  Lekcje z edukacji polonistycznej zostały przeprowadzone w oparciu o opowiadania  napisane dla młodszych dzieci. Są to następujące utwory „Pamięć Drobinek” Zofii Staneckiej oraz „Historia z pewnej ulicy” Joanny Bednarek. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest bibliotekarka Pani Ewa Tadeuszak.